Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

„(…) ten, kto umie znaleźć książce czytelnika, a czytelnikowi książkę nie jest zwykłym księgarzem. Jest czarodziejem. ” (Jorge Molist)

Dzień Księgarza przypada na 13 grudnia 2023 r. Jego pierwsze obchody miały swój początek  w dwudziestoleciu międzywojennym. W 1932 r. ustalono bowiem nowe zasady udzielania rabatów – przy zamawianiu dwunastu książek u wydawcy, księgarz otrzymywał jedną gratis. Stąd wzięła się data obchodów Dnia Księgarza – trzynasty dzień dwunastego miesiąca.

Księgarz jest pracownikiem księgarni, można go porównać do doradcy klienta, który nie tylko sprzedaje książki, ale również doradzi co warto przeczytać czy pokieruje kwerendą pod kątem prowadzonych badań. Do jego zadań należy również realizowanie misji kulturalno-oświatowej, promowanie wartościowych książek, albumów, czasopism. Promowanie czytelnictwa i szeroko pojętej kultury słowa, pamiętając także o publikacjach będące podstawą i światłem dla prowadzonych wcześniej i aktualnie badań historycznych.

Prezentowane materiały archiwalne powstałe na przestrzeni  niemal dwóch wieków stanowią zaledwie wycinek pozostałości źródłowej w zasobie kieleckiego archiwum. Wystawa zawiera m.in. zestawienia księgarni i punktów sprzedaży książek, prasy i materiałów piśmiennych czy wykazy bibliotek na terenie b. guberni i województwa kieleckiego; towarzystw, stowarzyszeń i ich podstaw prawnych działalności; spisy książek i lektur szkolnych;  projektów obiektów związanych z profesją księgarską i bibliotekarską, ale także i wspomnienia znanych i cenionych specjalistów w tych dziedzinach w regionie kieleckim. Książki jednak i publikacje nie mogły stawać się źródłem wiedzy powszechnej bez ich druku, dlatego też wspomniano o drukarniach, których rola w procesie propagowania wiedzy jest nieoceniona.

Z okazji Dnia Księgarza Archiwum Państwowe w Kielcach zaprasza do zapoznania się z przygotowaną wystawą archiwaliów dotyczącą księgarzy, prowadzonych przez nich księgarni.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-12-14 13:46przez:
Opublikowano:2023-12-14 14:18przez: AK
Zmodyfikowano:2023-12-14 14:18przez: AK
Podmiot udostępniający: Archiwum Państwowe w Kielcach
Odwiedziny:9795

Rejestr zmian

  • [2023-12-14 14:18:13]AKm
  • [2023-12-14 13:44:49]AKn