Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Oferta edukacyjna

 1. Archiwum Państwowe w Kielcach – historia – zadania – zasób. (Bartłomiej Gierasimowicz, Iwona Pogorzelska),
 2. Wizyta w archiwum – jak korzystać z zasobu – praktyczne wskazówki. (Bartłomiej Gierasimowicz, Iwona Pogorzelska),
 3. Archiwum Państwowe źródłem poznania genealogii i historii rodziny. (Bartłomiej Gierasimowicz, Paulina Kaleta),
 4. Zbiory prywatne w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach. (Iwona Pogorzelska, Bartłomiej Gierasimowicz),
 5. Materiały archiwalne dotyczące Powstania Styczniowego w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach. (Iwona Pogorzelska, Agnieszka Jardel), istnieje możliwość (w oparciu o prezentację multimedialną) przeprowadzenia takiej lekcji w szkole.
 6. Drogi do Niepodległości (Michał Kubera, Iwona Pogorzelska), istnieje możliwość (w oparciu o prezentację multimedialną) przeprowadzenia takiej lekcji w szkole.
 7. Źródła do dziejów I wojny światowej w zasobie Archiwum Państwowego
  w Kielcach. (Iwona Pogorzelska), istnieje możliwość (w oparciu o prezentację multimedialną) przeprowadzenia takiej lekcji w szkole.
 8. Źródła do dziejów harcerstwa na Kielecczyźnie przechowywane w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach. (Iwona Pogorzelska), istnieje możliwość (w oparciu o prezentację multimedialną) przeprowadzenia takiej lekcji w szkole.
 9. Szybciej, wyżej, silniej – dzieje sportu na Kielecczyźnie. (Iwona Pogorzelska), istnieje możliwość (w oparciu o prezentację multimedialną) przeprowadzenia takiej lekcji w szkole.

Wymieniona lista tematów nie wyczerpuje możliwości Archiwum Państwowego w Kielcach. Jesteśmy otwarci na propozycje, uwagi i sugestie.

Oferujemy również pomoc w wyszukiwaniu dokumentów, które możecie wykorzystać jako materiały podczas prowadzonych zajęć.

W naszym Archiwum istnieje również możliwość samodzielnego przeprowadzenia zajęć lekcyjnych przez nauczycieli. Zajęcia mogą zostać urozmaicone prezentacją materiałów archiwalnych związanych z konkretnym tematem, przygotowaną przez pracownika Archiwum Państwowego w Kielcach.

Wszelkich informacji w zakresie prowadzonych zajęć i ich terminów udziela:

Iwona Pogorzelska

kierownik Oddziału Udostępniania, Informacji i Edukacji Archiwalnej

tel. 41 260 53 11 wew. 327

e-mail: iwona.pogorzelska@kielce.ap.gov.pl

 

Artykuły

 • Kielce w powstaniu styczniowym - lekcja archiwalna

  Sytuacja w Królestwie Polskim przed wybuchem powstania

  Po upadku powstania listopadowego rozpoczął się czas wzmożonego nadzoru policyjnego nad życiem publicznym w Królestwie Polskim. Trwał on aż do połowy XIX stulecia. Dopiero 1856 rok przyniósł dla społeczeństwa polskiego, w tym również Kielecczyzny, perspektywę zmian na lepsze. Klęska Rosji w wojnie krymskiej doprowadziła do osłabienia absolutystycznej monarchii. Podczas wizyty cara Aleksandra II w Warszawie zniesiono stan wyjątkowy, wprowadzono amnestię dla emigrantów powstania listopadowego, zezwolono na otwarcie w Warszawie Akademii Medyko Chirurgicznej i Towarzystwa Rolniczego.

  Czytaj Więcej o: Kielce w powstaniu styczniowym - lekcja archiwalna

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2015-05-07 14:17:06przez:
Opublikowano:2015-05-07 00:00:00przez:
Zmodyfikowano:2021-09-08 14:25przez:
Podmiot udostępniający: Archiwum Państwowe w Kielcach
Odwiedziny:17820

Rejestr zmian

 • [2021-09-08 14:25:00]m