Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Relacja z drugiego w 2021 Spotkania ze źródłem archiwalnym

W dniu 26 maja o godzinie 12:00 rozpoczęło się drugie w tym roku  „ Spotkanie ze źródłem archiwalnym” pt. : „Trzecie powstanie Śląskie w źródle archiwalnym”. Z uwagi na panujące obostrzenia związane z sytuacją pandemiczną odbyło się ono w formie hybrydowej i było transmitowane za pośrednictwem kanału You Tube.

Po otwarciu obrad przez Wiesławę Rutkowską Dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach oraz dr hab. prof. UJK Jerzego  Gapysa Dyrektora Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, zaprezentowany i omówiony został IX tom „Świętokrzyskich Studiów Archiwalnych oraz przedstawiony został harmonogram spotkania i biogramy prelegentów.

Spotkaniu towarzyszyły dwie wystawy. Jedna przygotowana przez pracowników Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach pt. „ Za wolny, polski Śląsk” oraz druga „Wojciech Korfanty – współtwórca II Rzeczypospolitej” przygotowaną przez pracowników Archiwum Państwowego w Katowicach.

Pierwszym wystąpieniem było omówienie wystawy przygotowanej przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką. Przebieg prac nad jej tworzeniem oraz zawartość omówiły jej Autorki: Elżbieta Woźniczka oraz Ewa Lewicka. Wystawa dostępna jest w formie on-line.

Następnie głos zabrała Pani Katarzyna Słysz-Szczucka, która zaprezentowała i omówiła  wystawę przygotowaną przez Archiwum Państwowe w Katowicach. Wystawę tą można oglądać w wersji online oraz w siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach do 30 czerwca 2021 r.

Po omówieniu wystaw Pani dr Barbara Kalinowska - Wójcik (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Archiwum Państwowe w Katowicach) wygłosiła wykład połączony z prezentacją multimedialną pt. „Wojciech Korfanty – polski mąż stanu”.

Następnie Pani Iwona Pogorzelska pracownik Archiwum Państwowe w Kielcach, zaprezentowała swoje wystąpienie zatytułowane „ Źródła dotyczące powstań śląskich w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach”. Wystąpieniu towarzyszyła prezentacja multimedialna. Omawiane materiały zaprezentowane zostały  również na stronie internetowej archiwum.

Trzecie wystąpienie, w formacie online, zaprezentował Pan dr Sławomir Kałuża z Muzeum w Chorzowie. Przedstawił wykład pt. „Karol Grzesik – obraz postaci na podstawie zachowanych źródeł” .

Było to ostatnie wystąpienie, po którym przyszedł czas na pytania i dyskusje dotyczące prezentowanych zagadnień.

Na zakończenie  „Spotkania ze źródłem archiwalnym” , organizatorzy  Wiesława Rutkowska oraz dr hab. prof. Jerzy  Gapys, podziękowali za udział prelegentom oraz oglądającym widzom oraz zaprosili na kolejne spotkania.

Zapis spotkania dostępny jest na kanale You Tube archiwum:

https://www.youtube.com/watch?v=4xP5AHMqhIg&t=7540s

Wystawa pt. „ Za wolny, polski Śląsk” przygotowana przez pracowników  Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach, dostępna jest na stronie:

https://pbw.kielce.pl/powstanie-slaskie/

Wystawa pt. „Wojciech Korfanty – współtwórca II Rzeczypospolitej” przygotowana przez pracowników Archiwum Państwowego w Katowicach dostępna jest na stronie archiwum :

https://www.kielce.ap.gov.pl/a,287,wystawa-pt-wojciech-korfanty-wspoltworca-ii-rzeczypospolitej

 Źródła dotyczące powstań śląskich w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach dostępne są na stronie:

https://www.kielce.ap.gov.pl/a,288,zrodla-dotyczace-powstan-slaskich-w-zasobie-archiwum-panstwowego-w-kielcach

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-06-07 12:09:15przez:
Opublikowano:2021-06-07 00:00:00przez: AK
Zmodyfikowano:2021-06-07 12:12przez: AK
Podmiot udostępniający: Archiwum Państwowe w Kielcach
Odwiedziny:1086

Rejestr zmian

  • [2021-06-07 12:12:36]AKm
  • [2021-06-07 12:07:48]AKn