Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Archiwalia i pamiątki stanu wojennego w Archiwum Państwowym w Kielcach, (publikacja i prezentacja multimedialna), Kielce 2012, ss. 149, ISBN 978-83-935363-1-3, ISBN 978-83-62421-36-7

Archiwalia i pamiątki stanu wojennego w Archiwum Państwowym w Kielcach, to album wydany w 31 rocznicę stanu wojennego w Polsce, jako pokłosie wystawy dokumentów i eksponatów pochodzących z zasobu archiwalnego oraz wypożyczonych od osób prywatnych, a prezentowanej od 1 grudnia 2011 r. – do 31 stycznia 2012 r. w Archiwum Państwowym w Kielcach.

Unikatowość dokumentów i eksponatów, zwłaszcza tych wypożyczonych od uczestników zdarzeń oraz będących własnością Stowarzyszenia „Pamięć i Solidarność” w Sandomierzu, stała się asumptem, aby zaprezentować je szerszemu gronu - obecnemu i przyszłemu społeczeństwu. Dzięki dostępności tych dokumentów i pamiątek zarówno w formie wydawniczej, jak i w postaci prezentacji multimedialnej (do wydawnictwa dołączona jest płyta CD będąca jego uzupełnieniem) projekt skierowano do wielu odbiorców, zarówno tych pamiętających stan wojenny, jak i tych, którzy historię Polski nadal poznają. Prezentacja multimedialna stanowiąca nieodłączny element tej pozycji wydawniczej, zawiera wspomnienia uczestników zdarzeń i działaczy konspiracyjnych ówczesnego województwa kieleckiego i tarnobrzeskiego, uzupełnione fotografiami materiałów archiwalnych prezentowanych na wspomnianej wcześniej wystawie.

Sama forma pozycji wydawniczej, jak i prezentacji multimedialnej z elementami filmu, odbiega w pewnym sensie od standardowych. Efekt ten starano się osiągnąć celowo, by temat tego trudnego czasu w dziejach naszego kraju i regionu zrozumieć i odczuwać bardziej duchowo. Wiele symboli, słów, będących przesłaniem wolności, a przemawiających z eksponatów ma za zadanie, bez obszernych komentarzy historycznych poruszyć emocje, ukształtować nasze poglądy na tamten czas.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2016-02-04 15:17przez:
Opublikowano:2020-05-05 00:00przez:
Podmiot udostępniający: Archiwum Państwowe w Kielcach
Odwiedziny:8362

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.