Relacja z wrześniowego „Spotkania ze źródłem archiwalnym”
27 września 2024
25 września 2024 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach, odbyło się kolejne „Spotkanie ze źródłem archiwalnym”, którego tematem były: Legiony Polskie w źródle archiwalnym. Tematyka związana z powstaniem Legionów Polskich i marszem po wolność z podkrakowskich Oleandrów do Kielc w sierpniu 1914 r. wpisuje się w tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa obchodzone pod hasłem Szlaki. Sieci. Połączenia.
Podczas spotkania zgromadzona publiczność mogła wysłuchać niezwykle ciekawych referatów, wygłoszonych przez znawców tej tematyki, swoje wystąpienia zaprezentowali:
Dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen (Instytut Historii, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Legiony Polskie na Kielecczyźnie w 1914 i 1915 roku - aspekty militarne i społeczne
Magdalena Włodarczyk (Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej), Wojewódzki Konkurs Historyczny "Kielce - miasto Legionów"
Marek Lis (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach Filia w Opatowie), Śladami walk legionowych w latach 1914-1915 na ziemi opatowsko-sandomierskiej
Ewa Lewicka, Anna Knajder-Sowa (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach), Omówienie wystawy pt. Legionowym szlakiem ku niepodległości
Łukasz Guldon, Paulina Kaleta (Archiwum Państwowe w Kielcach), Omówienie wystawy „Nikt im iść nie kazał. Poszli bo tak chcieli…”. Szlakiem Kadrówki oraz Legionów Polskich – wybrane materiały z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach
Spotkaniu towarzyszyły dwie wystawy:
Legionowym szlakiem ku niepodległości – przygotowana przez Ewę Lewicką i Annę Knajder-Sowa z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach.
„Nikt im iść nie kazał. Poszli bo tak chcieli…”. Szlakiem Kadrówki oraz Legionów Polskich – wybrane materiały z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach – przygotowana przez Łukasza Guldona i Paulinę Kaletę z Archiwum Państwowego w Kielcach
Organizatorami spotkania są: Archiwum Państwowe w Kielcach oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Partnerem Spotkania jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach.
Galeria zdjęć
-
1. Dr Wiesława Rutkowska Dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach oraz dr hab. prof. UJK Jacek Pielas Dyrektor Instytutu Historii UJK podczas rozpoczęcia spotkania i przywitania gości.
-
2. Zgromadzona publiczność.
-
3. Dr hab. prof. UJK Jacek Pielas podczas prezentacji pierwszej prelegentki - dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen.
-
4. Dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen (Instytut Historii, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), podczas swojego wystąpienia pt. „Legiony Polskie na Kielecczyźnie w 1914 i 1915 roku - aspekty militarne i społeczne”.
-
5. Dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen (Instytut Historii, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), podczas swojego wystąpienia pt. „Legiony Polskie na Kielecczyźnie w 1914 i 1915 roku - aspekty militarne i społeczne”.
-
6. Zgromadzona publiczność.
-
7. Magdalena Włodarczyk (Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej), podczas swojego wystąpienia pt. „Wojewódzki Konkurs Historyczny "Kielce - miasto Legionów".
-
8. Magdalena Włodarczyk (Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej), podczas swojego wystąpienia pt. „Wojewódzki Konkurs Historyczny "Kielce - miasto Legionów".
-
9. Zgromadzona publiczność.
-
10. Marek Lis (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach Filia w Opatowie), podczas swojego wystąpienia „Śladami walk legionowych w latach 1914-1915 na ziemi opatowsko-sandomierskiej”.
-
11. Marek Lis (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach Filia w Opatowie), podczas swojego wystąpienia „Śladami walk legionowych w latach 1914-1915 na ziemi opatowsko-sandomierskiej”.
-
12. Ewa Lewicka i Anna Knajder-Sowa (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach), podczas omówienie wystawy pt. „Legionowym szlakiem ku niepodległości’.
-
13. Ewa Lewicka i Anna Knajder-Sowa (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach), podczas omówienie wystawy pt. „Legionowym szlakiem ku niepodległości’.
-
14. Ewa Lewicka i Anna Knajder-Sowa (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach), podczas omówienie wystawy pt. „Legionowym szlakiem ku niepodległości’.
-
15. Zgromadzona publiczność.
-
16. Dr Wiesława Rutkowska Dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach podczas zpowiedzi kolejnych prelegentów - Łukasza Guldona, Pauliny Kalety (Archiwum Państwowe w Kielcach)
-
17. Łukasz Guldon i Paulina Kaleta (Archiwum Państwowe w Kielcach), podczas omówienia wystawy „Nikt im iść nie kazał. Poszli bo tak chcieli…”. Szlakiem Kadrówki oraz Legionów Polskich – wybrane materiały z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach.
-
18. Łukasz Guldon i Paulina Kaleta (Archiwum Państwowe w Kielcach), podczas omówienia wystawy „Nikt im iść nie kazał. Poszli bo tak chcieli…”. Szlakiem Kadrówki oraz Legionów Polskich – wybrane materiały z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach.
-
19. Dyskusja po wysłuchaniu wszystkich wystąpień, głos zabiera Danuta Żbikowska, założycielka i prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów w Kielcach.
-
20. Dyskusja po wysłuchaniu wszystkich wystąpień, głos zabiera Maria Domańska – Nogajczyk z Biblioteki Uniwersyteckiej UJK w Kielcach.
-
21. Dyskusja po wysłuchaniu wszystkich wystąpień, głos zabiera dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen.
-
22. Dr Wiesława Rutkowska Dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach oraz dr hab. prof. UJK Jacek Pielas Dyrektor Instytutu Historii UJK podczas zakończenia głównej części spotkania. 22. Dr Wiesława Rutkowska Dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach oraz d
-
23. Wystawa „Legionowym szlakiem ku niepodległości” – przygotowana przez Ewę Lewicką i Annę Knajder-Sowa z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach.
-
24. Wystawa „Legionowym szlakiem ku niepodległości” – przygotowana przez Ewę Lewicką i Annę Knajder-Sowa z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach.
-
25. Wystawa „Legionowym szlakiem ku niepodległości” – przygotowana przez Ewę Lewicką i Annę Knajder-Sowa z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach.
-
26. Wystawa „Nikt im iść nie kazał. Poszli bo tak chcieli…”. Szlakiem Kadrówki oraz Legionów Polskich – wybrane materiały z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach – przygotowana przez Łukasza Guldona i Paulinę Kaletę z Archiwum Państwowego w Kielcach.
-
27. Wystawa „Nikt im iść nie kazał. Poszli bo tak chcieli…”. Szlakiem Kadrówki oraz Legionów Polskich – wybrane materiały z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach – przygotowana przez Łukasza Guldona i Paulinę Kaletę z Archiwum Państwowego w Kielcach.
-
28. Wystawa „Nikt im iść nie kazał. Poszli bo tak chcieli…”. Szlakiem Kadrówki oraz Legionów Polskich – wybrane materiały z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach – przygotowana przez Łukasza Guldona i Paulinę Kaletę z Archiwum Państwowego w Kielcach.
-
29. Wystawa „Nikt im iść nie kazał. Poszli bo tak chcieli…”. Szlakiem Kadrówki oraz Legionów Polskich – wybrane materiały z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach – przygotowana przez Łukasza Guldona i Paulinę Kaletę z Archiwum Państwowego w Kielcach.
-
30. Zgromadzeni goście podczas oglądania wystawy.
-
31. Rozmowy w kuluarach spotkania
-
32. Wspólna fotografia dr Wiesława Rutkowska Dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach oraz Ewa Lewicka i Anna Knajder-Sowa z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach.
-
33. Wspólna fotografia prelegentów oraz organizatorów.
Metryczka
Wytworzono: | 2024-09-27 11:12 | przez: |
---|---|---|
Opublikowano: | 2024-09-27 11:41 | przez: AK |
Zmodyfikowano: | 2024-09-27 11:41 | przez: AK |
Podmiot udostępniający: | Archiwum Państwowe w Kielcach | |
Odwiedziny: | 1962 |
Rejestr zmian
- [2024-09-27 11:41:12]AKm
- [2024-09-27 11:08:46]AKn