Relacja z pierwszego w tym roku Spotkania ze źródłem archiwalnym.
30 stycznia 2023
25 stycznia 2023 r. w naszej siedzibie odbyło się pierwsze w tym roku Spotkanie ze źródłem archiwalnym. Temat spotkania - „Uczestnicy Powstania Styczniowego w źródle archiwalnym” wpisywał się w obchody 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
Spotkaniu towarzyszyły trzy niezwykle ciekawe wystawy, nawiązujące do tematu głównego:
Wystawa pamiątek po powstańcach styczniowych z rodzin Broniewiczów i Zadarnowskich – wystawa przygotowana przez Jolantę i Marka Michniewskich
„Polska powstanie, by żyć…” wystawa przygotowana przez Archiwum Państwowe w Kielcach (projekt: Iwona Pogorzelska)
Wychowanie obywatelskie i proobronne II Rzeczypospolitej – historia i pamięć – wystawa przygotowana przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach
Podczas spotkania odbyła się również promocja książki „Funkcjonariusze Policji Państwowej w II Rzeczypospolitej, podczas okupacji i w okresie powojennym – w świetle źródeł archiwalnych i wspomnień” pod redakcją Edyty Majcher-Ociesy i Wiesławy Rutkowskiej.
Licznie zgromadzeni goście mieli możliwość wysłuchania 5 bardzo ciekawych wystąpień.
Swoje referaty wygłosili:
prof. dr hab. Wiesław Caban (Instytut Historii, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Uczestnicy powstania 1863 z Litwy na syberyjskim zesłaniu. Losy Michała Żaby
dr hab. prof. UJK Jacek Legieć (Instytut Historii, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), 40 lat po powstaniu. Zesłańcy postyczniowi na Syberii w świetle przekazu Siergieja Anisimowa
dr Andrzej Kwaśniewski (Ośrodek ABMK, Katolicki Uniwersytet Lubelski), Źródła do badań nad zaangażowaniem duchowieństwa diecezji krakowskiej w Powstanie Styczniowe
Jolanta i Marek Michniewscy (Polskie Towarzystwo Ziemiańskie Oddział Świętokrzyski), Uczestnicy Powstania Styczniowego z rodzin Broniewiczów i Zadarnowskich
Iwona Pogorzelska (Archiwum Państwowe w Kielcach), Pamięć o uczestnikach Powstania Styczniowego w dwudziestoleciu międzywojennym zachowana w archiwaliach z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach (wybrane przykłady)
Konferencja była również inauguracją obchodów 100-lecia istnienia Archiwum Państwowego w Kielcach.
Organizatorami spotkania są: Archiwum Państwowe w Kielcach oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Prelegentom dziękujemy za wystąpienia a wszystkim naszym gościom dziękujemy za liczne przybycie!
Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 29 marca a jego tematem będzie Święty Krzyż w źródle archiwalnym.
Galeria zdjęć
-
1. Oficjalny plakat Spotkania ze źródłem archiwalnym.
-
2. Podczas spotkania odbyła się promocja książki - „Funkcjonariusze Policji Państwowej w II Rzeczypospolitej, podczas okupacji i w okresie powojennym – w świetle źródeł archiwalnych i wspomnień” pod redakcją Edyty Majcher-Ociesy i Wiesławy Rutkowskiej.
-
3. Fragment wystawy pamiątek po powstańcach styczniowych z rodzin Broniewiczów i Zadarnowskich – wystawa przygotowana przez Jolantę i Marka Michniewskich.
-
4. Fragment wystawy pamiątek po powstańcach styczniowych z rodzin Broniewiczów i Zadarnowskich – wystawa przygotowana przez Jolantę i Marka Michniewskich.
-
5. Fragment wystawy pamiątek po powstańcach styczniowych z rodzin Broniewiczów i Zadarnowskich – wystawa przygotowana przez Jolantę i Marka Michniewskich.
-
6. Fragment wystawy „Wychowanie obywatelskie i proobronne II Rzeczypospolitej – historia i pamięć” – wystawa przygotowana przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach.
-
7. Grzegorz Wdowiak ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów oraz Grażyna Szkonter ze stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 w Kielcach, podczas oglądania wystawy.
-
8. Fragment wystawy „Wychowanie obywatelskie i proobronne II Rzeczypospolitej – historia i pamięć” – wystawa przygotowana przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach.
-
9. Zgromadzeni goście podczas oglądania wystawy.
-
10. Zgromadzeni goście podczas oglądania wystawy.
-
11. Dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach dr Wiesława Rutkowska podczas udzielania wywiadu.
-
12. Dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach dr Wiesława Rutkowska oraz dr hab. prof. UJK Jerzy Gapys (Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach) podczas oficjalnego otwarcia spotkania.
-
13. Zgromadzeni goście.
-
14. Zgromadzeni goście.
-
15. Zgromadzeni goście.
-
16.Omówinie książki „Funkcjonariusze Policji Państwowej w II Rzeczypospolitej, podczas okupacji i w okresie powojennym – w świetle źródeł archiwalnych i wspomnień” pod redakcją Edyty Majcher-Ociesy i Wiesławy Rutkowskiej.
-
17. Grzegorz Wdowiak ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów podczas omówienia wystawy „Wychowanie obywatelskie i proobronne II Rzeczypospolitej – historia i pamięć”.
-
18. Wspólne zdjęcie: Dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach dr Wiesława Rutkowska, dr hab. prof. UJK Jerzy Gapys (Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach) oraz Grzegorz Wdowiak ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji
-
19. Prof. dr hab. Wiesław Caban (Instytut Historii, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), podczas wygłaszania swojego referatu - Uczestnicy powstania 1863 z Litwy na syberyjskim zesłaniu. Losy Michała Żaby.
-
20. Prof. dr hab. Wiesław Caban (Instytut Historii, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), podczas wygłaszania swojego referatu - Uczestnicy powstania 1863 z Litwy na syberyjskim zesłaniu. Losy Michała Żaby.
-
21. Dr hab. prof. UJK Jacek Legieć (Instytut Historii, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach) podczas wygłaszania swojego referatu - 40 lat po powstaniu. Zesłańcy postyczniowi na Syberii w świetle przekazu Siergieja Anisimowa.
-
22. Dr hab. prof. UJK Jacek Legieć (Instytut Historii, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach) podczas wygłaszania swojego referatu - 40 lat po powstaniu. Zesłańcy postyczniowi na Syberii w świetle przekazu Siergieja Anisimowa.
-
23. Ksiądz dr Andrzej Kwaśniewski (Ośrodek ABMK, Katolicki Uniwersytet Lubelski) podczas wygłaszania swojego referatu - Źródła do badań nad zaangażowaniem duchowieństwa diecezji krakowskiej w Powstanie Styczniowe.
-
24. Ksiądz dr Andrzej Kwaśniewski (Ośrodek ABMK, Katolicki Uniwersytet Lubelski) podczas wygłaszania swojego referatu - Źródła do badań nad zaangażowaniem duchowieństwa diecezji krakowskiej w Powstanie Styczniowe.
-
25. Jolanta i Marek Michniewscy (Polskie Towarzystwo Ziemiańskie Oddział Świętokrzyski) podczas swojego wystąpienia - Uczestnicy Powstania Styczniowego z rodzin Broniewiczów i Zadarnowskich.
-
26. Zgromadzona publiczność podczas obrad.
-
27. Jolanta i Marek Michniewscy (Polskie Towarzystwo Ziemiańskie Oddział Świętokrzyski) podczas swojego wystąpienia - Uczestnicy Powstania Styczniowego z rodzin Broniewiczów i Zadarnowskich.
-
28. Jolanta i Marek Michniewscy (Polskie Towarzystwo Ziemiańskie Oddział Świętokrzyski) podczas swojego wystąpienia - Uczestnicy Powstania Styczniowego z rodzin Broniewiczów i Zadarnowskich.
-
29. Jolanta i Marek Michniewscy (Polskie Towarzystwo Ziemiańskie Oddział Świętokrzyski) podczas swojego wystąpienia - Uczestnicy Powstania Styczniowego z rodzin Broniewiczów i Zadarnowskich.
-
30. Dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach dr Wiesława Rutkowska oraz Iwona Pogorzelska (Archiwum Państwowe w Kielcach) podczas swojego wystąpienia - Pamięć o uczestnikach Powstania Styczniowego w dwudziestoleciu międzywojennym zachowana w archiwaliach
-
31. Iwona Pogorzelska (Archiwum Państwowe w Kielcach) podczas swojego wystąpienia - Pamięć o uczestnikach Powstania Styczniowego w dwudziestoleciu międzywojennym zachowana w archiwaliach z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach (wybrane przykłady).
-
32. Ksiądz dr Andrzej Kwaśniewski podczas dyskusji.
-
33. Dyskusja po zakończeniu wystąpień.
-
34. Prof. dr hab. Wiesław Caban podczas dyskusji.
-
35. Dyskusja po zakończeniu wystąpień.
-
36. Zgromadzeni goście podczas oglądania przygotowanych wystaw.
-
37. Zgromadzeni goście podczas oglądania przygotowanych wystaw.
-
38. Zgromadzeni goście podczas oglądania przygotowanych wystaw.
-
39. Zgromadzeni goście podczas oglądania przygotowanych wystaw.
-
40. Prof. dr hab. Wiesław Caban wpisuje się do kroniki Archiwum.
-
41. Oficjalny plakat Spotkania ze źródłem archiwalnym.
Metryczka
Wytworzono: | 2023-01-30 11:51 | przez: |
---|---|---|
Opublikowano: | 2023-01-30 12:27 | przez: AK |
Zmodyfikowano: | 2023-01-30 12:27 | przez: AK |
Podmiot udostępniający: | Archiwum Państwowe w Kielcach | |
Odwiedziny: | 921 |
Rejestr zmian
- [2023-01-30 12:27:39]AKm
- [2023-01-30 12:24:49]AKm
- [2023-01-30 11:49:25]AKn