Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II RP” i Międzynarodowy Dzień Archiwów

Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów Archiwum Państwowe w Kielcach serdecznie zaprasza na otwarcie i kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej”, które odbędzie się 9 czerwca 2022 r. o godzinie 12.00 na kieleckim Rynku. Mieszkańcy Kielc i odwiedzający nasze miasto będą mogli oglądać wystawę do 30 czerwca 2022 r.

Dzień otwarcia wystawy przypada na 9 czerwca - Międzynarodowy Dzień Archiwów. Święto zostało ustanowione podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur  na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Rady Archiwalnej (ICA) pod auspicjami UNESCO. W tym dniu na kieleckim Rynku działać będą punkty konsultacyjne projektu “Archiwa Rodzinne Niepodległej” oraz projektu “Archiwum Pandemii A.D. 2020. Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2”". Zainteresowani będą mogli uzyskać poradę m.in. na temat jak prowadzić i zabezpieczać dokumenty i fotografie zgromadzone w archiwach domowych.

Tego dnia zapraszamy również do naszej siedziby przy ul. Janusza Kusocińskiego w Kielcach, gdzie w tym szczególnym dniu będzie można zobaczyć niedostępne na co dzień przestrzenie Archiwum, jak magazyny archiwalne, pracownie konserwacji i digitalizacji. Strefy zamknięte będą otwarte dla wszystkich chętnych do zwiedzenia w dniu 9 czerwca 2022 r., w godzinach od 10.00 do 15.00.

Wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II RP” jest efektem projektu Archiwów Państwowych zainaugurowanego w 2019 r. pod nazwą Archiwa Rodzinne Niepodległej. Jego celem jest zwrócenie uwagi na wartość rodzinnych pamiątek oraz połączenie historii prywatnych z historią narodową. W ten sposób zostały odkryte, nieznane niekiedy losy osób prywatnych i całych rodzin i ich rola w odzyskaniu przez Polskę niepodległości i w jej pielęgnowaniu w późniejszych latach. Wystawa to niezwykłe spotkanie z rodzinnymi opowieściami, niesamowitymi losami i codziennym życiem rodzin II Rzeczypospolitej zatrzymanym na starych fotografiach i dokumentach. Wystawa oddaje głos zwykłym ludziom – bohaterom sprzed wieku i ich rodzinom. Śledząc ekspozycję, będzie można zajrzeć do ich domowego ogniska i poznać codzienne życie, a także zwyczaje, rozrywki i modę czasów II RP. Zwiedzający wystawę przeniosą się w czasie i odwiedzą dawne rodziny chłopskie i arystokratyczne, o różnorodnym pochodzeniu, kulturze i przekonaniach religijnych. Poznają również niezwykłe kobiety z tamtych lat i dowiedzą się, jaki był ich udział w odbudowie niepodległej Polski. Ekspozycja ilustruje także burzliwe losy naszych rodaków podczas obrony i w walce o kształt odrodzonej Ojczyzny.

Wystawa powstała w oparciu o materiały ze zbiorów rodzinnych, przekazane przez licznych darczyńców do zasobu Archiwów Państwowych w całej Polsce, w tym Kielczan. Jej dodatkowym atutem jest nietypowy wygląd i koncepcja ekspozycji. Projekt wystawy, przygotowany przez studio Podpunkt, nominowany został do Polish Graphic Design Awards – konkursu na najlepsze polskie projekty komunikacji wizualnej.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-06-03 09:20przez:
Opublikowano:2022-06-03 00:00przez: AK
Zmodyfikowano:2022-06-06 12:09przez: AK
Podmiot udostępniający: Archiwum Państwowe w Kielcach
Odwiedziny:2951

Rejestr zmian

  • [2022-06-06 12:09:55]AKm
  • [2022-06-03 09:21:45]AKm
  • [2022-06-03 09:19:43]AKn