Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Otwarcie wystawy pt. „Moja Ojczyzna – Małogoszcz”

Na dzień  12 września 2021 r. na  godzinę  15:30 zaplanowano  w Małogoszczu  uroczyste otwarcie wystawy pt. „Moja Ojczyzna – Małogoszcz”. Wystawa zorganizowana przez Archiwum Państwowe w Kielcach przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Małogoszczu, jest jednym z wydarzeń związanych z obchodami  25. rocznicy odzyskania przez Małogoszcz praw miejskich.

W niedzielne popołudnie organizatorzy z niepokojem patrzyli na burzowe chmury, które zasnuły błękitne niebo nad miastem  i przyniosły gwałtowne opady…Wszystko było jednak zaplanowane i z lekkim opóźnieniem ok. 15:40 nad małogoskim Placem Kościuszki zaświeciło słońce i w pięknej scenerii mogła rozpocząć się uroczystość odsłonięcia i prezentacji wystawy. 

Zgromadzonych mieszkańców i zaproszonych gości przywitał Pan Burmistrz Miasta i Gminy Małogoszcz Mariusz Piotrowski. W zarysie przedstawił historię Małogoszcza oraz ideę jaka przyświecała organizacji wystawy. Szczególne słowa  skierował w stronę Pani Dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach – Wiesławy Rutkowskiej, dziękując za pomoc i zaangażowanie w przygotowaniu wystawy oraz doborze prezentowanych archiwaliów.  Następnie głos zabrała Dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach Wiesława Rutkowska. W swym wystąpieniu przybliżyła i omówiła prezentowane materiały oraz przedstawiła informacje na temat zasobu archiwalnego dotyczącego Małogoszcza przechowywanego w kieleckim archiwum. Pani Dyrektor podkreśliła także znaczenie dokumentacji przechowywanej w domowych zbiorach i zachęciła do przekazywania jej do Archiwum Państwowego w Kielcach, celem zachowania dla kolejnych pokoleń. Starosta Jędrzejowski Paweł Faryna podkreślił z kolei, jak ważną rolę w poznawaniu historii małych ojczyzn mają inicjatywy, jak ta podjęta przez Urząd Miasta i Gminy Małogoszcz przy współpracy z Archiwum Państwowym w Kielcach. Wyraził nadzieję, iż wzorem Małogoszcza podobne spotkania, przy udziale kieleckiego archiwum, będą miały miejsce w innych miejscowościach.

Wydarzenie uświetnił wykład dr Cezarego  Jastrzębskiego z Instytutu Historii UJK dotyczący historii Małogoszcza. Podkreślił w nim jak ważną funkcję pełnił Małogoszcz na przestrzeni wieków. Cezary Jastrzębski był recenzentem wystawy i pomagał w  wyborze prezentowanych  dokumentów.  

 

Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie wśród zgromadzonych mieszkańców. Z zaciekawieniem analizowane były prezentowane dokumenty, a wśród oglądających toczyły się rozmowy na temat historii miasta.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-09-13 13:22:00przez:
Opublikowano:2021-09-13 00:00:00przez: AK
Zmodyfikowano:2021-09-13 13:37przez: AK
Podmiot udostępniający: Archiwum Państwowe w Kielcach
Odwiedziny:1437

Rejestr zmian

  • [2021-09-13 13:37:39]AKm
  • [2021-09-13 13:37:03]AKm
  • [2021-09-13 13:20:12]AKn