Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Zdzisława Świder 1929 - 2020

Zdzisława Świder 1929 - 2020

30 czerwca 2020

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że  dniu 29 czerwca 2020 r. zmarła Zdzisława Świder, kierownik Powiatowego Archiwum Państwowego w Sandomierzu w latach 1961-1975, Dyrektor Archiwum Państwowego w Tarnobrzegu z siedzibą w Sandomierzu latach 1976-1984 oraz Kierownik Oddziału Zamiejscowego w Sandomierzu Archiwum Państwowego Kielcach w latach 1985-1989.

Czytaj więcej o: Zdzisława Świder 1929 - 2020
Przejdź do - Zaproszenie do udziału w konkursie „Historie z rodzinnych archiwów”

Zaproszenie do udziału w konkursie „Historie z rodzinnych archiwów”

25 czerwca 2020

Archiwa Państwowe zapraszają do udziału w konkursie „Historie z rodzinnych archiwów”. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 sierpnia 2020 roku. Pula nagród to 22 tysiące złotych.

Celem konkursu jest uwrażliwienie społeczeństwa na kultywowanie pamięci i szacunek dla przeszłości, w tym kulturowe dziedzictwo dokumentacyjne w wymiarze rodziny, kształtowanie postaw patriotycznych, edukowanie nt. historii oraz zwiększenie poczucia tożsamości narodowej społeczeństwa, a także rozbudzenie zainteresowanie kulturą i historią „małych ojczyzn” - regionu i lokalnych społeczności. Powstałe w jego ramach prace posłużą utrwaleniu, zachowaniu i upowszechnieniu świadectw „małej historii” osadzonej w wielkich wydarzeniach dziejowych.

Czytaj więcej o: Zaproszenie do udziału w konkursie „Historie z rodzinnych archiwów”
Przejdź do - Konkurs „O tempora, o mores! Zapiski rodzinnego archiwisty z czasów pandemii A.D. 2020 wywołanej koronawirusem”

Konkurs „O tempora, o mores! Zapiski rodzinnego archiwisty z czasów pandemii A.D. 2020 wywołanej koronawirusem”

22 czerwca 2020

Archiwa Państwowe zapraszają do udziału w konkursie „O tempora, o mores! Zapiski rodzinnego archiwisty z czasów pandemii A.D. 2020 wywołanej koronawirusem”. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 lipca 2020 roku. Pula nagród to 28 tysięcy złotych.

Czytaj więcej o: Konkurs „O tempora, o mores! Zapiski rodzinnego archiwisty z czasów pandemii A.D. 2020 wywołanej koronawirusem”

Zaproszenie na film pt.: Zostań rodzinnym archiwistą

9 czerwca 2020

Z okazji Międzynarodowego dnia Archiwów zapraszamy na  film Zostań rodzinnym archiwistą. Nasi pracownicy opowiadają o zawartości rodzinnego archiwum oraz jak rozpocząć poszukiwania przodków.

Czytaj więcej o: Zaproszenie na film pt.: Zostań rodzinnym archiwistą
Przejdź do - W ramach akcji Archiwa Rodzinne Niepodległej Archiwum pozyskało dar w postaci kolekcji listów wysłanych z niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Buchenwald

W ramach akcji Archiwa Rodzinne Niepodległej Archiwum pozyskało dar w postaci kolekcji listów wysłanych z niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Buchenwald

4 czerwca 2020

Seria 24 listów wysłanych z obozów koncentracyjnych Auschwitz w okresie od 30 maja 1943 do lipca 1944 i Buchenwald z 7 lipca 1944 pisanych przez Tadeusza Jedynaka do matki Leokadii Jedynak w Stąporkowie została podarowana Archiwum przez Włodzimierza Jedynaka, syna ich nadawcy. Umowa darowizny podpisana została w dniu 4 czerwca 2020 r.

Czytaj więcej o: W ramach akcji Archiwa Rodzinne Niepodległej Archiwum pozyskało dar w postaci kolekcji listów wysłanych z niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Buchenwald
Przejdź do - Posiedzenie Rady Naukowej i Zespołu Redakcyjnego Świętokrzyskich Studiów Archiwalno-Historycznych

Posiedzenie Rady Naukowej i Zespołu Redakcyjnego Świętokrzyskich Studiów Archiwalno-Historycznych

2 czerwca 2020

W dniu 1 czerwca 2020 r. o godzinie 12.00 odbyło się wspólne Posiedzenie Rady Naukowej i Zespołu Redakcyjnego Świętokrzyskich Studiów Archiwalno-Historycznych, będące kontynuacją prac nad kolejnym tomem rocznika. Ze względu na zagrożenie spowodowane epidemią związane z wirusem Sars-CoV-2, organizacja spotkania wiązała się z pewnymi obostrzeniami i zachowaniem szczególnej ostrożności.

Czytaj więcej o: Posiedzenie Rady Naukowej i Zespołu Redakcyjnego Świętokrzyskich Studiów Archiwalno-Historycznych

Apel Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych do kierujących jednostkami organizacyjnymi

2 czerwca 2020

Ze względu na obowiązujący w Polsce od początku marca br. stan epidemiologiczny spowodowany wirusem COVID-19, wszyscy zmuszeni zostaliśmy do przeorganizowania naszego dotychczasowego sposobu pracy. Wielu z Państwa podjęło szereg niestandardowych działań, zmierzających do zapewnienia w kierowanych przez Was jednostkach ciągłości wykonywania zadań w trybie pracy zdalnej, zagwarantowania ponadprzeciętnego bezpieczeństwa pracownikom, czy osobom zewnętrznym, które z jakichś względów musiały załatwiać sprawy osobiście w urzędzie. Wielu z Państwa zmuszonych zostało do czasowego zaniechania prowadzonej działalności. Wszystko to mogło mieć wpływ również na sposób zarządzania dokumentacją. Przebieg załatwiania spraw może być obecnie dokumentowany inaczej od sposobu przyjętego wcześniej.

Czytaj więcej o: Apel Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych do kierujących jednostkami organizacyjnymi

Ogłoszenie !

21 maja 2020

Archiwum Państwowe w Kielcach informuje, że od 25 maja 2020 roku wznawia:

 - bezpośrednią obsługę interesantów w Punkcie Obsługi Klienta w siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach oraz w Oddziale Zamiejscowym w Sandomierzu,

 - funkcjonowanie Czytelni Akt w Archiwum Państwowym w Kielcach oraz w Oddziale w Sandomierzu.

 

Niezbędne jest wcześniejsze telefoniczne uzgodnienie terminu wizyty:

Rezerwacja miejsc jest możliwa od 22 maja 2020 roku:

 • w Czytelni Akt w Kielcach pod numerem telefonu: 41 260 53 12 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: czytelnia@kielce.ap.gov.pl.
 • w Czytelni Akt w Sandomierzu pod numerem telefonu: 15 832 25 09 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej sandomierz@kielce.ap.gov.pl.

Zasady funkcjonowania POK i Czytelni Akt

 1. Wszystkie osoby wchodzące do budynku zobowiązane są mieć osłoniętą twarz (usta i nos) za pomocą maseczki/przyłbicy lub w inny adekwatny sposób przez cały czas pobytu w Archiwum.
 2. Wszystkie osoby zobowiązane są także do dezynfekcji rąk płynem znajdującym się przy wejściu do Archiwum. Korzystającym z Czytelni Akt zaleca się używanie rękawiczek.
 3. Wszystkie osoby wchodzące na teren budynku Archiwum poddawane są badaniu pod kątem występowania podwyższonej temperatury. W przypadku stwierdzenia, że temperatura u badanej osoby wynosi 38 stopni lub więcej, nie może wejść na teren budynku Archiwum.
 4. Liczba miejsc w Czytelni Akt w Archiwum Państwowym w Kielcach została ograniczona do 6 stanowisk. W Oddziale Zamiejscowym w Sandomierzu są to 2 stanowiska.
 5. Punkt Obsługi obsługuje klientów pojedynczo.
 6. Kolejne osoby chcące skorzystać z obsługi Archiwum oczekują na swoją kolej z zachowaniem bezpiecznej odległości, minimum 2 metry.
 7. Złożone podania i dokumenty poddawane są jednodniowej kwarantannie.

 

Prosimy o stosowanie się do powyższych, niezbędnych ze względu na istniejącą sytuację, ograniczeń. Ze względu na bezpieczeństwo innych korzystających oraz personelu Archiwum, możliwe jest, w razie rażącego nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa, ograniczenie możliwości korzystania z materiałów archiwalnych.

Jednocześnie gorąco zachęcamy do korzystania z informacji dotyczących Archiwum Państwowego w Kielcach (i innych archiwów państwowych) dostępnych na stronie www.szukajwarchiwach.gov.pl. Na portalu oprócz szczegółowych informacji o zasobie Archiwum dostępne są także skany materiałów archiwalnych. Kopie cyfrowe akt urodzeń, małżeństw i zgonów dostępne są także na stronie www.genealodzy.pl.

 

 

W 100. rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II

18 maja 2020

Wadowice – miasto zlokalizowane na styku Beskidu Małego, Beskidu Średniego i Pogórza Śląskiego, kojarzone jest jako miejsce narodzin i młodzieńczych lat Karola Wojtyły, późniejszego Świętego Jana Pawła II. Tutaj 18 maja 1984 r. w 64. rocznicę urodzin papieża otwarte zostało Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Jest to najstarsze muzeum upamiętniające życie Jana Pawła II i jego związki z krajem ojczystym.

Czytaj więcej o: W 100. rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II

ZFŚS - zmiana regulaminu

24 lutego 2020

Informujemy, że od 18 lutego 2020 roku obowiązuje w Archiwum Państwem w Kielcach nowy regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Osoby uprawnione do korzystania ze świadczeń (pracownicy, emeryci, renciści Archiwum oraz ich rodziny) mogą zapoznać się z dokumentem, który wywieszony został na tablicy ogłoszeń lub zgłosić w sekretariacie prośbę o wysłanie kopi dokumentu.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:
Data publikacji:
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin: