Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Warsztaty „Chrońmy naszą historię”

Warsztaty „Chrońmy naszą historię”

17 września 2020

16 września 2020 r. w Archiwum Państwowym w Kielcach odbyły się warsztaty „Chrońmy naszą historię”.  Warsztaty zorganizowane zostały z okazji 40 rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” dla działaczy Związku.

Czytaj więcej o: Warsztaty „Chrońmy naszą historię”
Przejdź do - Akcja wsparcia dla Białorusi: #lightforbelarus

Akcja wsparcia dla Białorusi: #lightforbelarus

11 września 2020

W najbliższy weekend, 12-13 września, Archiwum Państwowe w Kielcach wspiera i zachęca do wspierania akcji #LightForBelarus – wspólnotowego gestu solidarności, aby okazać wsparcie dla Białorusi w walce o demokrację i szacunek dla wartości obywatelskich i ludzkich.

Czytaj więcej o: Akcja wsparcia dla Białorusi: #lightforbelarus
Przejdź do - Lidia Mrowińska 1932 – 2020

Lidia Mrowińska 1932 – 2020

9 września 2020

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 7 września 2020 roku zmarła Pani Lidia Mrowińska, długoletni pracownik Archiwum Państwowego w Kielcach, związana z tą placówką przez większość swojego życia zawodowego.

Czytaj więcej o: Lidia Mrowińska 1932 – 2020
Przejdź do - "Wojna polsko - bolszewicka 1920 r. w dokumentach z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach i jego Oddziału w Sandomierzu"

"Wojna polsko - bolszewicka 1920 r. w dokumentach z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach i jego Oddziału w Sandomierzu"

26 sierpnia 2020

Archiwum Państwowe w Kielcach zaprasza do obejrzenia wystawy plenerowej pt. "Wojna polsko - bolszewicka 1920 r. w dokumentach z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach i jego Oddziału w Sandomierzu", która do 31 sierpnia br. prezentowana jest na płycie kieleckiego Rynku. W 100 rocznicę wojny zachęcamy do zapoznania się z materiałami prezentującymi m.in. udział mieszkańców województwa kieleckiego w wysiłkach narodu polskiego w obronie odzyskanej niepodległości.

Audycje Rozgłośni Polskiego Radia w Kielcach w zasobie kieleckiego Archiwum Państwowego

31 lipca 2020
Na czas pandemii i związanymi z nią ograniczeniami w kontaktach zewnętrznych, zaproponowaliśmy Państwu wysłuchanie w zaciszu czterech ścian audycji Rozgłośni Polskiego Radia w Kielcach, znajdujących się w zasobie kieleckiego Archiwum Państwowego. W ten sposób chcieliśmy przypomnieć osoby, zwyczaje i miejsca związane z ziemią świętokrzyską. Dla osób, które nie miały okazji wysłuchać niektórych nagrań z naszego zasobu poniżej udostępniamy link, pod którym znajdą się wszystkie, prezentowane przez nas audycje.

Ogłoszenie !

27 lipca 2020

Archiwum Państwowe w Kielcach informuje, że od 25 maja 2020 roku wznawia:

 - bezpośrednią obsługę interesantów w Punkcie Obsługi Klienta w siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach oraz w Oddziale Zamiejscowym w Sandomierzu,

 - funkcjonowanie Czytelni Akt w Archiwum Państwowym w Kielcach oraz w Oddziale w Sandomierzu.

 

Niezbędne jest wcześniejsze telefoniczne uzgodnienie terminu wizyty:

Rezerwacja miejsc jest możliwa od 22 maja 2020 roku:

 • w Czytelni Akt w Kielcach pod numerem telefonu: 41 260 53 12 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: czytelnia@kielce.ap.gov.pl.
 • w Czytelni Akt w Sandomierzu pod numerem telefonu: 15 832 25 09 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej sandomierz@kielce.ap.gov.pl.

Zasady funkcjonowania POK i Czytelni Akt

 1. Wszystkie osoby wchodzące do budynku zobowiązane są mieć osłoniętą twarz (usta i nos) za pomocą maseczki/przyłbicy lub w inny adekwatny sposób przez cały czas pobytu w Archiwum.
 2. Wszystkie osoby zobowiązane są także do dezynfekcji rąk płynem znajdującym się przy wejściu do Archiwum. Korzystającym z Czytelni Akt zaleca się używanie rękawiczek.
 3. Wszystkie osoby wchodzące na teren budynku Archiwum poddawane są badaniu pod kątem występowania podwyższonej temperatury. W przypadku stwierdzenia, że temperatura u badanej osoby wynosi 38 stopni lub więcej, nie może wejść na teren budynku Archiwum.
 4. Liczba miejsc w Czytelni Akt w Archiwum Państwowym w Kielcach została ograniczona do 6 stanowisk. W Oddziale Zamiejscowym w Sandomierzu są to 2 stanowiska.
 5. Punkt Obsługi obsługuje klientów pojedynczo.
 6. Kolejne osoby chcące skorzystać z obsługi Archiwum oczekują na swoją kolej z zachowaniem bezpiecznej odległości, minimum 2 metry.
 7. Złożone podania i dokumenty poddawane są jednodniowej kwarantannie.

 

Prosimy o stosowanie się do powyższych, niezbędnych ze względu na istniejącą sytuację, ograniczeń. Ze względu na bezpieczeństwo innych korzystających oraz personelu Archiwum, możliwe jest, w razie rażącego nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa, ograniczenie możliwości korzystania z materiałów archiwalnych.

Jednocześnie gorąco zachęcamy do korzystania z informacji dotyczących Archiwum Państwowego w Kielcach (i innych archiwów państwowych) dostępnych na stronie www.szukajwarchiwach.gov.pl. Na portalu oprócz szczegółowych informacji o zasobie Archiwum dostępne są także skany materiałów archiwalnych. Kopie cyfrowe akt urodzeń, małżeństw i zgonów dostępne są także na stronie www.genealodzy.pl.

 

 

Przejdź do - Zaproszenie do udziału w konkursie „Historie z rodzinnych archiwów”

Zaproszenie do udziału w konkursie „Historie z rodzinnych archiwów”

25 czerwca 2020

Archiwa Państwowe zapraszają do udziału w konkursie „Historie z rodzinnych archiwów”. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 sierpnia 2020 roku. Pula nagród to 22 tysiące złotych.

Celem konkursu jest uwrażliwienie społeczeństwa na kultywowanie pamięci i szacunek dla przeszłości, w tym kulturowe dziedzictwo dokumentacyjne w wymiarze rodziny, kształtowanie postaw patriotycznych, edukowanie nt. historii oraz zwiększenie poczucia tożsamości narodowej społeczeństwa, a także rozbudzenie zainteresowanie kulturą i historią „małych ojczyzn” - regionu i lokalnych społeczności. Powstałe w jego ramach prace posłużą utrwaleniu, zachowaniu i upowszechnieniu świadectw „małej historii” osadzonej w wielkich wydarzeniach dziejowych.

Czytaj więcej o: Zaproszenie do udziału w konkursie „Historie z rodzinnych archiwów”

Zaproszenie na film pt.: Zostań rodzinnym archiwistą

9 czerwca 2020

Z okazji Międzynarodowego dnia Archiwów zapraszamy na  film Zostań rodzinnym archiwistą. Nasi pracownicy opowiadają o zawartości rodzinnego archiwum oraz jak rozpocząć poszukiwania przodków.

Czytaj więcej o: Zaproszenie na film pt.: Zostań rodzinnym archiwistą
Przejdź do - W ramach akcji Archiwa Rodzinne Niepodległej Archiwum pozyskało dar w postaci kolekcji listów wysłanych z niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Buchenwald

W ramach akcji Archiwa Rodzinne Niepodległej Archiwum pozyskało dar w postaci kolekcji listów wysłanych z niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Buchenwald

4 czerwca 2020

Seria 24 listów wysłanych z obozów koncentracyjnych Auschwitz w okresie od 30 maja 1943 do lipca 1944 i Buchenwald z 7 lipca 1944 pisanych przez Tadeusza Jedynaka do matki Leokadii Jedynak w Stąporkowie została podarowana Archiwum przez Włodzimierza Jedynaka, syna ich nadawcy. Umowa darowizny podpisana została w dniu 4 czerwca 2020 r.

Czytaj więcej o: W ramach akcji Archiwa Rodzinne Niepodległej Archiwum pozyskało dar w postaci kolekcji listów wysłanych z niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Buchenwald
Przejdź do - Posiedzenie Rady Naukowej i Zespołu Redakcyjnego Świętokrzyskich Studiów Archiwalno-Historycznych

Posiedzenie Rady Naukowej i Zespołu Redakcyjnego Świętokrzyskich Studiów Archiwalno-Historycznych

2 czerwca 2020

W dniu 1 czerwca 2020 r. o godzinie 12.00 odbyło się wspólne Posiedzenie Rady Naukowej i Zespołu Redakcyjnego Świętokrzyskich Studiów Archiwalno-Historycznych, będące kontynuacją prac nad kolejnym tomem rocznika. Ze względu na zagrożenie spowodowane epidemią związane z wirusem Sars-CoV-2, organizacja spotkania wiązała się z pewnymi obostrzeniami i zachowaniem szczególnej ostrożności.

Czytaj więcej o: Posiedzenie Rady Naukowej i Zespołu Redakcyjnego Świętokrzyskich Studiów Archiwalno-Historycznych

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:
Data publikacji:
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin: