Zaproszenie na pierwsze po wakacjach „Spotkanie ze źródłem archiwalnym”

30 sierpnia 2019

11 września (środa) 2019 r. o godzinie 16.00, w siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach przy ul. Kusocińskiego 57, odbędzie się „Spotkanie ze źródłem archiwalnym” pt. Kultura ludowa Bodzentyna w źródle archiwalnym”. Organizatorami spotkania są: Archiwum Państwowe w Kielcach, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie oraz Muzeum Wsi Kieleckiej. Spotkanie objęte zostało patronatem Starosty Kieleckiego oraz patronatem medialnym Platformy Informacji Kulturalnej województwa świętokrzyskiego z Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbywających się w roku 2019 pod hasłem Polski splot.

Podczas spotkania wystąpią:

Mgr Marcin Sikorski (dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie), Historia zespołów folklorystycznych w gminie Bodzentyn,

Dr Krzysztof Karbownik (Muzeum Wsi Kieleckiej), Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie,

Dr Justyna Staszewska (Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, oddział Muzeum Wsi Kieleckiej), Tradycje tkackie w Bodzentynie,

Tomasz Świątkowski (student, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach), Zwyczaje i obyczaje ludowe we wspomnieniach mieszkańców Bodzentyna.

 Spotkaniu towarzyszyć będą wystawy: „Ślady dziewiętnastowiecznego tkactwa w źródłach przechowywanych przez Archiwum Państwowe w Kielcach” przygotowana przez Iwonę Pogorzelską (Archiwum Państwowe w Kielcach) oraz Nie tracąc wątku – tkactwo bodzentyńskie w zbiorach Muzeum Wsi Kieleckiej opracowana przez dr. Krzysztofa Karbownika (Muzeum Wsi Kieleckiej).

Poza wystąpieniami prelegentów zaprezentują się także artyści ludowi: Jan Durlik z Wilkowa z prezentacją okolicznościowego wiersza autorskiego oraz zespół ludowy „Wilkowianie”.

W trakcie seminarium dostępny będzie również punkt konsultacyjny pod nazwą „Archiwa rodzinne Niepodległej”, przy którym można będzie zasięgnąć porad jak gromadzić i jak zadbać o prywatne zbiory rodzinne dotyczące niepodległości.

Z publikacjami Wydawnictwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Kieleckiego Towarzystwa Naukowego, Wydawnictwa „Arslibris” w Końskich oraz Księgarni „Światowid” w Kielcach, będzie można zapoznać się i zakupić wybrane przez siebie pozycje przy stoisku wydawniczym.

http://pik.kielce.pl/filmy/spotkania-ze-zrodlem-archiwalnym/spotkania-ze-zrodlem-archiwalnym-cz-37.html

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-08-30
Data publikacji:2019-08-30
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:4490