Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Zaproszenie na wernisaż wystawy

Archiwum Państwowe w Kielcach serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy pt. „W służbie Rzeczypospolitej” Pułkownik Józef Hartman 1898-1979”, który odbędzie się w dniu 28 listopada 2018 r. o godz. 16.00 w siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach przy ul. Kusocińskiego 57.

Wystawa pt. „W służbie Rzeczypospolitej” Pułkownik Józef Hartman 1898-1979” prezentuje sylwetkę Polaka - żołnierza z poświęceniem realizującego swój podstawowy obowiązek – służbę Ojczyźnie. Pułkownik Józef Hartman, syn Ziemi Świętokrzyskiej, żołnierz Polskiej Organizacji Wojskowej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, adiutant prezydenta Ignacego Mościckiego, komendant ośrodka szkoleniowego kursów walki konspiracyjnej w Audley End zwany „ojcem cichociemnych” był ucieleśnieniem cnót oficerskich, wszystkiego, co najpiękniejsze w pokoleniu odrodzonej Rzeczpospolitej. Patriotyzm, który wyniósł z domu rodzinnego, zaowocował aktywnym uczestnictwem w życiu politycznym kilku epok, od schyłku zaborów przez obie wojny światowe do powojennej emigracji, a 100. rocznica odzyskania Niepodległości to bardzo dobry moment, by przypomnieć tą nietuzinkową postać, jest ona bowiem widomym przykładem, iż o Niepodległość należy dbać codzienną sumienną pracą i służbą, a gdy trzeba – walczyć, co swoim życiem pokazał pułkownik Józef Hartman.

Partnerami projektu są: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Archiwum Akt Nowych, Archiwum Ojców Paulinów na Jasnej Górze i Wojskowe Biuro Historyczne CAW. Album o Pułkowniku Hartmannie autorstwa Katarzyny Brąkowskiej i Łukasza Karolewskiego jest dostępny bezpłatnie w Archiwalnej Bibiliotece Cyfrowej NAC.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2018-11-13 16:10:02przez:
Opublikowano:2018-11-13 00:00:00przez:
Podmiot udostępniający: Archiwum Państwowe w Kielcach
Odwiedziny:1573

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.