„Rzemiosło w źródle archiwalnym” - zaproszenie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

12 września 2018

Dnia 26 września (środa) 2018 r. o godzinie 16.00, w siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach przy ul. Kusocińskiego 57, odbędzie się „Spotkanie ze źródłem archiwalnym” pt. Rzemiosło w źródle archiwalnym”. Organizatorami spotkania są: Archiwum Państwowe w Kielcach, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Muzeum Wsi Kieleckiej.

W trakcie spotkania wystąpią:

Dr Radosław Kubicki (Instytut Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa UJK), Cechy w życiu politycznym i społecznym polskich miast w dobie I Rzeczypospolitej - ze szczególnym uwzględnieniem przypadku Opatowa,

Dr Lech Frączek (Lelowskie Towarzystwo Historyczno-Kulturalne), Źródła do historii rzemiosła w okresie rozbiorowym,

Dr Krzysztof Karbownik (Muzeum Wsi Kieleckiej), Zabawkarstwo ludowe Kielecczyzny jako przykład lokalnego rzemiosła "dodatkowego" na podstawie zasobu muzealnego Muzeum Wsi Kieleckiej,

Anna Rogowska (Archiwum Państwowe w Kielcach), Materiały źródłowe do rzemiosła w Kielcach w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach.

Do zwiedzania dostępne będą dwie wystawy: „Tworzywo żywe – rzemiosła drewniane na dawnej wsi kieleckiej” opracowana przez dr Krzysztofa Karbownika (Muzeum Wsi Kieleckiej) oraz „Rzemiosło w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach, przygotowana przez Elżbietę Woźniczkę i Ewę Lewicką (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach).

Czynny będzie punkt informacyjny „Archiwa Rodzinne”, przy którym będzie można zasięgnąć porady jak gromadzić i jak zadbać o prywatne zbiory rodzinne.

Z publikacjami Wydawnictwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Kieleckiego Towarzystwa Naukowego, Wydawnictwa „Arslibris” w Końskich oraz Księgarni „Światowid” w Kielcach, będzie można zapoznać się i zakupić wybrane przez siebie pozycje przy stoisku wydawniczym w holu głównym archiwum.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 oraz patronatem medialnym Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach - Platforma Informacji Kulturalnej województwa świętokrzyskiego.

http://pik.kielce.pl/filmy/spotkania-ze-zrodlem-archiwalnym/31-spotkania-ze-zrodlem-archiwalnym.html

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-09-12
Data publikacji:2018-09-12
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:1255