Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

„Społeczność żydowska w Małopolsce” - konferencja popularno-naukowa

W ramach „Spotkań ze źródłem archiwalnym” 4 lipca (środa) 2018 r. odbędzie się V edycja konferencji popularno-naukowej pt. „Społeczność żydowska w Małopolsce”. Organizatorami przedsięwzięcia są Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Archiwum Państwowe w Kielcach. Obrady rozpoczynają się o godz. 10.00 w siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach (ul. Kusocińskiego 57). Konferencja jest organizowana w ramach obchodów PAMIĘĆ POKOLEŃ.

Spotkanie składa się z dwóch części. Moderatorem pierwszej z nich będzie dr hab. prof. UJK Beata Wojciechowska, a rozpocznie ją wystąpienie Krzysztofa Tworogowskiego (Urząd Miasta Kielce) na temat: Endlösung der Judenfrage-Seminaria naukowe w Berlinie. Współpraca Urzędu Miasta w Kielcach z Gedenk- Und Bildungstätte Haus der Wannsee-konferenz. Następnie zaprezentuje się: Konrad Szymański (Urząd Miasta Chęciny), który opisze Sposoby upamiętniania kultury żydowskiej w Chęcinach jako przykładu wkładu jednostek samorządowych w ochronę dziedzictwa narodowego, a dr Tomasz Domański (IPN Delegatura w Kielcach) przedstawi Działania naukowe i edukacyjne dotyczące dziejów Żydów i relacji polsko-żydowskich realizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Jako kolejni głos zabiorą: Jacek Sierka (Fundacja Pojednanie) w wystąpieniu ZNOWU RAZEM czyli nasze spotkania z kieleckimi Żydami i dr Justyna Staszewska (Towarzystwo Dawida Rubinowicza w Bodzentynie) w wystąpieniu pt. Powstanie i działalność Towarzystwa Dawida Rubinowicza w Bodzentynie. Następnie ks. prof. UKSW dr hab. Paweł Mazanka (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) przedstawi Skomplikowane relacje polsko-żydowskie na przykładzie gminy Szydłów.

Drugą część spotkania, po dyskusji i przerwie kawowej, poprowadzi dr hab. prof. prof. UJK Jerzy Gapys (Instytut Historii UJK). W tej części jako pierwszy wystąpi dr Lech Frączek (Lelowskie Towarzystwo Historyczno-Kulturalne) przedstawiając Społeczność żydowską Lelowa w świetle aktów stanu cywilnego. Następny prelegent dr hab. UJK Mirosław Wójcik (Instytut Filologii Polskiej UJK) przybliży uczestnikom konferencji Społeczne i historyczne tło zamieszek antyżydowskich w Wodzisławiu w dniach 18-19 listopada 1918 r. Dominik Flisiak (doktorant, Instytut Historii UJK) wystąpi z tematem Antyżydowskie zamieszki w Kielcach z pierwszej połowy lipca 1921 roku w świetle zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach. Kolejną prelegentką będzie Monika Poszalska (doktorantka, Instytut Historii UJK, Muzeum Wsi Kieleckiej) z wystąpieniem Społeczność żydowska na łamach „Gazety Kieleckiej”. Obrady zakończydr Jan Główka (Muzeum Historii Kielc) przedstawiając Wnioski o wydanie dowodu osobistego przyczynkiem do dziejów społeczności żydowskiej w Kielcach przed II wojną światową. Po drugiej części obrad organizatorzy przewidują dyskusję.

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną dwie wystawy: Judaica w zbiorach specjalnychPedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach” autorstwa Danuty Letkowskiej i Elżbiety Woźniczki (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach) oraz „Polacy ratujący Żydów w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach”, której autorką jest Iwona Pogorzelska (Archiwum Państwowe w Kielcach).

Wydarzenie objęte jest patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 i patronatem medialnym Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach.

http://pik.kielce.pl/filmy/spotkania-ze-zrodlem-archiwalnym/spotkania-ze-zrodlem-archiwalnym-cz-30-.html

 Wszystkich zainteresowanych zapraszamy.

Wstęp wolny.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2018-06-20 08:48:08przez:
Opublikowano:2018-06-20 00:00:00przez:
Podmiot udostępniający: Archiwum Państwowe w Kielcach
Odwiedziny:2039

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.