Projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej” – zaproszenie na spotkanie i warsztaty

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

17 września 2019

Archiwum Państwowe w Kielcach zaprasza wszystkich zainteresowanych na spotkanie i warsztaty archiwalne z zakresu tworzenia i zabezpieczania archiwów rodzinnych, które odbędą się 30 września 2019 r. o godzinie 15.00 w siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach  przy ul. Janusza Kusocińskiego 57.

Program warsztatów:

godz. 15.00 – prezentacja projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej” i spotkanie z Darczyńcami,

godz. 15.30 – wykład prof. Adama Massalskiego, ambasadora projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej, na temat: „Archiwa domowe jako  źródło do badań historycznych”,

godz. 16.00 do 18.00 – warsztaty obejmujące tematykę:

  • badań genealogicznych w archiwach kościelnych na przykładzie Archiwum Diecezjalnego w Kielcach,
  • tworzenia i porządkowania archiwów domowych, oceny wartości pamiątek rodzinnych, przechowywania i zabezpieczania zbiorów w warunkach domowych.

Spotkaniom i warsztatom towarzyszyć będzie wystawa materiałów archiwalnych pozyskanych z archiwów rodzinnych naszych Darczyńców.

 Zainteresowanych warsztatami prosimy o wcześniejsze zgłoszenie udziału pod numerami telefonów: 41 260 53 11 wew. 301 (Agnieszka Szczerba), 41 260 53 11 wew. 303 (Anna Rogowska) lub adresem e-mail: archiwarodzinneniepodleglej@kielce.ap.gov.pl

ZACHĘCAMY DO ZABRANIA ZE SOBĄ WŁASNYCH DOKUMENTÓW I FOTOGRAFII

Projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej” jest realizowany przez wszystkie archiwa państwowe w Polsce. Przechowywane w domowych zbiorach dokumenty, fotografie, albumy, pamiętniki, rękopisy, afisze, odznaczenia, militaria i inne pamiątki stanowią wyjątkowe świadectwo historii  poszczególnych ludzi, rodzin i lokalnych społeczności. Nieraz zapomniane i  podniszczone czekają na ponowne odkrycie, na poszukiwaczy rodzinnej historii – Rodzinnych Archiwistów, którzy otoczą je opieką i przywrócą im dawną świetność. Do nich i do wszystkich tych, którzy pamiętają o śladach pozostawionych przez przodków i troszczą się o nie – a chcieliby robić to jeszcze lepiej, skierowany jest projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej”.

„Archiwa Rodzinne Niepodległej” to przedsięwzięcie na skalę ogólnopolską mające krzewić kulturę ochrony pamiątek, budzić ducha genealogicznych poszukiwań oraz inspirować do dokumentowania historii rodzinnej i lokalnej – mówi Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk. – Eksplorowanie świadectw naszej przeszłości i pielęgnowanie tradycji to wyjątkowa przygoda. Zachęcamy do udziału w projekcie każdego zainteresowanego losami własnej rodziny, komu nieobca jest potrzeba kultywowania pamięci o przodkach i dbałości o rodzinne pamiątki.”

Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-09-17
Data publikacji:2019-09-17
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:4438