Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Europejskie Dni Dziedzictwa 2020 - „MOJA DROGA”

Archiwum Państwowe w Kielcach zaprasza do obejrzenia wirtualnej wystawy: „Z Zagnańska do Londynu. Szlakiem Mieczysława Białkiewicza i 2 Korpusu Polskiego”.

Mieczysław Białkiewicz urodził się 20 grudnia 1919 roku w Zagnańsku. W 1938 roku ukończył Liceum Krzemienieckie, a następnie od 1 września 1938 roku odbywał służbę wojskową w 2 Batalionie Pancernym w Żurawicy, w którym krótko przed wybuchem wojny ukończył szkołę podoficerską. Po mobilizacji przydzielony do 2 Baonu Czołgów 7 TP pozostającego w dyspozycji Naczelnego Wodza.

Swój szlak bojowy rozpoczął 1 września 1939 roku walcząc z Niemcami w ramach wsparcia Armii „Łódź”. 29 września 1939 roku został internowany na Węgrzech, a w maju 1940 roku przedostał się przez Grecję do Syrii, gdzie służył najpierw w Legii Cudzoziemskiej, a następnie Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich. Jako żołnierz 3 Batalionu Strzelców Karpackich brał między innymi udział w walkach o Tobruk. Później służył w 5 Batalionie Strzelców Karpackich jako instruktor jazdy na lekkich transportach opancerzonych typu „Carierr”.

Po ukończeniu brytyjskiej Szkoły Podchorążych Broni Pancernej w Iraku w dniu 2 kwietnia 1944 roku został promowany do stopnia podporucznika broni pancernej. Jako oficer 4 Pułku Pancernego „Skorpion” odbył całą kampanię włoską. Po zakończeniu wojny mianowano go adiutantem dowódcy 2 Warszawskiej Dywizji Pancernej. 25 grudnia 1945 roku poślubił Aleksandrę Ojak, która również była żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Z dniem 1 stycznia 1946 roku Mieczysław Białkiewicz awansował do stopnia porucznika, a po przeniesieniu pułku do Wielkiej Brytanii 18 lutego 1947 roku zakończył swą służbę wojskową.

W następnych latach studiował w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Londynie, a po jej ukończeniu, w 1950 roku założył firmę jubilerską „Sphinx Jewel” Firmą tą kierował do swej emerytury. Był kolekcjonerem militariów i ekspertem w zakresie falerystyki. Od 1984 roku wchodził w skład londyńskiej kapituły Orderu Odrodzenia Polski, a od 1990 w skład kapituły Orderu Wojennego Virtutti Militari. 11 listopada 1990 roku Mieczysław Białkiewicz został awansowany na majora broni pancernej, następnie pułkownika broni pancernej. Odznaczony Virtutti Militari V klasy. Zmarł 14 maja 2004 roku w Londynie.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z katalogiem wystawy:

https://www.kielce.ap.gov.pl/download/Z%20Zagnanska%20do%20Londynu.%20Szlakiem%20Mieczyslawa%20Bialkiewicza%20i%202%20Korpusu%20Polskiego.pdf

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2017-06-14 14:07:52przez:
Opublikowano:2020-09-07 00:00:00przez:
Zmodyfikowano:2020-12-01 12:37przez:
Podmiot udostępniający: Archiwum Państwowe w Kielcach
Odwiedziny:4251

Rejestr zmian

  • [2020-12-01 12:37:46]m
  • [2020-12-01 12:00:04]m
  • [2020-12-01 10:10:48]m