Międzynarodowy Dzień Archiwów 2017

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

31 maja 2017

W dniu 9 czerwca 2017 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów, Archiwum Państwowe w Kielcach wraz z Oddziałem w Sandomierzu i Archiwum Diecezjalnym w Kielcach organizuje Dzień Otwarty.

W ramach tego przedsięwzięcia Archiwum kieleckie zaprasza w godz. 10.00-18.00 na zwiedzanie swojej siedziby ze szczególnym uwzględnieniem magazynów archiwalnych oraz budzących zawsze żywe zainteresowanie: pracowni konserwacji i digitalizacji, gdzie będzie można również uzyskać praktyczne porady na temat zabezpieczania zbiorów rodzinnych.

Zwiedzanie będzie się odbywać o pełnych godzinach 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00 (ostatnia grupa)

Zapraszamy również do skorzystania z usług Punktu Obsługi Klienta, gdzie można będzie uzyskać porady w zakresie prowadzenia poszukiwań genealogicznych oraz informacje o miejscach przechowywania dokumentacji osobowo-płacowej zlikwidowanych zakładów pracy.

Ponadto w godz. 11.00-15.00 Archiwum Państwowe w Kielcach zaprasza do udziału w warsztatach skierowanych do przedstawicieli podmiotów, których materiały archiwalne wchodzą w skład ewidencjonowanego niepaństwowego zasobu archiwalnego.

Warsztaty dotyczyć będą wartościowania dokumentacji wytworzonej i zgromadzonej w niepublicznych szkołach wyższych oraz przygotowania i przekazywania materiałów archiwalnych w świetle przepisów o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.

W trakcieMiędzynarodowego Dnia Archiwów będzie również można zobaczyć wystawę pt.: „Sojusznicy,” dotyczącą agresji sowieckiej na Polskę
w 1939 roku, współpracy sowiecko-niemieckiej w latach 1939-1941 oraz okupacji wschodnich województw II Rzeczypospolitej, wypożyczoną z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Warszawie, na której zaprezentowane zostały również materiały z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach.

 

W obchodach Międzynarodowego Dnia Archiwów uczestniczyć także będzie Oddział Zamiejscowy Archiwum Państwowego w Kielcach, mający swą siedzibę w Sandomierzu, który również zaprasza do zwiedzania magazynów archiwalnych w godz. 10.00-18.00.

O zasobie i działalności Oddziału o opowiadać będą pracownicy Archiwum.

W ramach projektu „Archiwa rodzinne” pracownicy Archiwum będą także służyć pomocą w zakresie prowadzenia poszukiwań genealogicznych oraz porad, jak tworzyć i dbać o prywatne zbiory.

Uroczystościom Międzynarodowego Dnia Archiwów obchodzonym
w sandomierskim Oddziale Archiwum będzie również towarzyszyć wystawa
pt.: „Dokumenty dotyczące Marszałka Józefa Piłsudskiego przechowywane w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach Oddział w Sandomierzu” zorganizowaną dla uczczenia Marszałka Józefa Piłsudskiego
„niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków” w związku z obchodzonym obecnie Rokiem Józefa Piłsudskiego.

 

W ramach tegorocznego Międzynarodowego Dnia Archiwów zainteresowani będą mogli również zwiedzić (w godzinach od 10.00 do 14.00) Archiwum Diecezjalne w Kielcach, w którym między innymi zaprezentowane zostaną najcenniejsze unikalne zbiory kartograficzne sięgające XIX i XX w. dotyczące Diecezji Kieleckiej.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-05-31
Data publikacji:2017-05-31
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:1642