Międzynarodowy Dzień Archiwów - obchody w Archiwum Państwowym w Kielcach

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

3 czerwca 2016

Na pamiątkę utworzenia w dniu 9 czerwca 1948 roku Międzynarodowej Rady Archiwów (ICA), na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Archiwów. Z tej okazji w archiwach już od 8 lat organizowane są spotkania, warsztaty, prelekcje i konferencje związane z problematyką gromadzenia, ochrony, przechowywania i udostępniania materiałów archiwalnych.

Obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów mają na celu przypomnienie misji archiwów oraz podkreślenie znaczenia archiwów dla zachowania pamięci zbiorowej narodów i społeczeństw.

W tym roku, w dniu 9 czerwca kieleckie Archiwum Państwowe zaprasza na Dzień Otwarty.

W programie znajdą się:

  • Warsztaty na temat wartościowania dokumentacji wytworzonej
    i zgromadzonej przez stowarzyszenia, fundacje oraz związki, których materiały archiwalne wchodzą w skład ewidencjonowanego niepaństwowego zasobu archiwalnego,
  • Warsztaty z zakresu genealogii, których tematem będą metody poszukiwań genealogicznych i zasady tworzenia drzewa genealogicznego,
  • Warsztaty z zakresu konserwacji w czasie których zainteresowani będą mogli poznać tajniki pracy konserwatora oraz nabyć wiedzę o tym jak zabezpieczyć rodzinne dokumenty aby przetrwały jak najdłużej.

Do dyspozycji odwiedzających będzie również czynny punkt konsultacyjny dotyczący przechowywania dokumentacji osobowo-płacowej.

Archiwum zaprasza także do zwiedzania wystaw archiwalnych, w tym wystawy „Generał Maria Wittekówna i jej podopieczne. Prawdziwa historia kobiet walczących o Niepodległą Polskę”, użyczonej z Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

W sandomierskim oddziale Archiwum Państwowego w Kielcach, w 660. rocznicę nadania w Sandomierzu praw miejskich dla Lwowa odbędzie się wernisaż wystawy „Kresy - podróż sentymentalna” na kartach pocztowych ukazujących Lwów i dawne Kresy Południowo –Wschodnie Rzeczypospolitej w XIX i XX wieku, ze zbiorów Pana Krzysztofa Tomczyka.

Wystawa jest objęta patronatem Burmistrza Sandomierza Marka Bronkowskiego.

Szczegółowy program obchodów znajduje się na plakatach.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-06-03
Data publikacji:2016-06-03
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:2842